Broj 244

Zbivanja
Snaga istorijskog primera

U vreme najzesce i beskrupulozne rezimske kampanje opozicione stranke se razbaskareno i lagodno dogovaraju o izbornim listama i predsednickom kandidatu, a da pri tom ne uvazavaju osnovni zahtev naseg vremena 
da samo najsiri pokret opozicionih snaga celokupnog drustva 
moze srusiti vladajuci autoritarni sistem

Na izborima za Narodnu skupstinu Srbije, koji su odrzani 1912. godine, Samostalna radikalna stranka je utvrdila da Jovan Skerlic bude nosilac samostalske liste u kragujevackom okrugu. Skerlicevu kandidaturu narocito je pomogao Jasa Prodanovic. Na okruznom zboru koji je odrzan 11. marta te godine Prodanovic se oprostio sa svojim biracima koje je predstavljao desetak godina, a Jovan Skerlic je kao najmladji nosilac liste samostalaca usao velikim koracima u politicki zivot Srbije. Ovaj, za nase savremene drustvene prilike gotovo nestvaran i nesvakidasnji primer nacelnog i racionalnog ponasanja, o kojem pise J. Zivanovic u Srpskom knjizevnom glasniku, zanimljiv je i indikativan iz mnogo razloga i za nase danasnje politicke odnose i obicaje. Da li je moguce zamisliti da bi neki od danasnjih »velikih« politickih vodja bio u stanju da svoje dugogodisnje i sigurno poslanicko mesto ustupi nekoj novoj politickoj licnosti, kao sto je to svojevremeno ucinio Jasa Prodanovic.
Odgovor je vise nego jasan. Takav velikodusan, mudar i politicki zreo gest unutar nase stranacke opozicije, nazalost, nikada nije bio moguc. To je, svakako, jedan od odlucujucih razloga sto nasa opozicija nije u stanju da na pravi i efikasan nacin odgovori izazovima predstojecih izbora. Stranacka iskljucivost, nedostatak elementarnog osecaja za politicke zahteve i teznje naseg naroda, sujeta koja se granici sa iracionalnim narcizmom i iznad svega tragicni nedostatak istorijske svesti o potrebi jedinstvenog i celishodnog nastupa i delovanja, sve su to faktori koji razaraju nas politicki zivot stvarajuci jos vecu konfuziju na politickoj sceni, slabeci veru u mogucnost radikalnih promena u drustvu. U vreme najzesce i beskrupulozne rezimske kampanje opozicione stranke se razbaskareno i lagodno dogovaraju o izbornim listama i predsednickom kandidatu, a da pri tom ne uvazavaju osnovni zahtev naseg vremena da samo najsiri pokret opozicionih snaga celokupnog drustva moze srusiti vladajuci autoritarni sistem. Zar opozicione stranacke vodje zaista misle da ce lista za Vece republika biti reprezentativna i respektabilna zato sto se skoro iskljucivo oni nalaze na njoj. Zar je moguce da niko van zatvorenog kruga stranackih vodja nije dovoljno ugledan i politicki uticajan da bi se nasao na izbornim listama. Prema recima Z. Koraca, predsednika SDU, na listi za Vece republika pretezno ce se naci imena lidera opozicionih stranaka, jer bi to trebalo da bude »reprezentativna lista opozicije«, dok ce se za listu za Vece gradjana napraviti kvote za svaku stranku. Ovako formulisana stranacka strategija za obrazovanje izbornih lista upravo je ocita negacija zalaganja za stvaranje sirokog drustvenog pokreta koji jedini moze doneti istinske promene u nasem drustvu. Bez obzira sto su se u svojim mnogobrojnim istupima zalagali za najsire politicko okupljanje, cim su raspisani izbori stranacki lideri nisu nasli za shodno da u proces svog maratonskog i cesto ispraznog politickog dogovaranja ukljuce i predstavnike mnogobrojnih organizacija, udruzenja, ekspertskih grupa i asocijacija. Jos je Pera Todorovic govorio da »Jedna stranka sama za se ne moze nikad uciniti nikakva ozbiljna i istinski trajna dela«.

Posebna stranica ove zalosne i tugaljive politicke price je hronicni nedostatak jasne i konkretne programske strategije koja bi davala jasne i promisljene odgovore na najznacajnija pitanja iz raznih oblasti naseg ekonomskog i drustvenog zivota. O programskim koncepcijama stranacke vodje i ne pomisljaju da ozbiljno progovore jer su oni zauzeti prekrajanjem izbornih lista i kvota. Oni smatraju da je dovoljno da se oni pojave na izbornim listama i pobeda je odmah nadohvat ruke. Ovi izbori, pored svog tranzicionog znacaja, predstavljaju i konacan odgovor na pitanje ko cini stvarnu opoziciju aktuelnom rezimu. Ovo se posebno odnosi na tzv. najvecu opozicionu stranku koja je spremna i da zrtvuje nacelo legitimiteta zbog sanse da na izborima porazimo Milosevica. Medjutim, SPO koji kao svojevrsnu politicku mantru ponavlja da je najveca opoziciona stranka, zrtvuje ovom prilikom ne samo nacelo legitimiteta, vec jasno izrazenu politicku teznju naseg naroda koji ultimativno zahteva stvarno ujedinjavanje opozicije. Na najvecoj opozicionoj stranci je i najozbiljnija politicka odgovornost za objedinjavanje opozicije, a SPO koji deluje kao tipicna liderska i nedemokratska stranka koja i sada nastupa sa pozicija diktata, nema politicki kapacitet da predvodi ujedinjenu opoziciju. Samo stranka koja ume da protumaci izazove vremena i svoje interese podredi sirim drustvenim zahtevima moze ostati znacajan politicki cinilac. Zato je definitivno doslo vreme da se razbije iluzija o tzv. najvecoj opozicionoj stranci koja je sadasnjim stavom prema izborima razbila krhki dogovor o ujedinjavanju opozicije. Konacno treba shvatiti da je SPO krenuo na svoj put bez povratka i opozicija mora da prestane da kalkulise sa procentima koje poseduje ova stranka, koja ce na predstojecim izborima videti rezultate svojih politickih koncepcija.
U Srbiji danas vise nema ni malih ni velikih stranaka, postoji jedan diktatorski politicki rezim koji uvek sebi nalazi neophodnu politicku legitimaciju i najsiri slojevi naroda koji su van stranaka, a prepusteni hirovima beskrajnih politickih pregovaranja i licitiranja stranackih vodja koji su spremni da zrtvuju sve osim svojih liderskih sujeta i politickih pozicija i sinekura koje drze vec citavu deceniju. Ovi izbori zato nemaju samo odlucujuci i gotovo sudbonosni znacaj za aktuelni rezim, vec ce njihov ishod odrediti i sudbinu postojece opozicije kojoj su predstojeci izbori poslednja prilika za suocavanje sa vladajucim partijskim blokom. »Uzdamo se u narod«, izjavio je predsednicki kandidat udruzene opozicije, sto je izgleda jedino cvrsto uzdanje koje joj je jos preostalo. Medjutim, ona sama nije se pouzdala u snagu, kreativnost i istrajnost tog nesrecnog naroda, na koji se neuspesno i cesto bez stida i ikakve odgovornosti vec deset godina poziva.
Narod ce, ovog puta, presuditi i vlasti i opoziciji. I to ne prvi put u politickoj istoriji Srbije.
Marinko M. Vucinic 

© 1996 - 2000 Republika & Yurope - Sva prava zadrzana 
Posaljite nam vas komentar