Susedi

Italija

Desnicarska kultura ili ne...

U zelji da totalno ovlada zemljom agresivni italijanski predsednik vlade Silvio Berluskoni postepeno cisti sudstvo, televiziju, skolstvo... od onih koji mu nisu naklonjeni. Uspeo je da medjusobno zavadi sindikate i tako oslabi radnicki front protiv sebe. Sve mu je to uglavnom uspelo, mada samo delimicno, sto je za preduzetnika naviklog samo na uspeh gore od poraza. Konacno je identifikovao i svog glavnog protivnika prisutnog svugde gde mu stvari ne idu od ruke. To su intelektualci levicari! Oni su ti koji nalaze razloge i argumentaciju kojima okrecu glasace protiv njega, oni neprekidno kritikuju njegove odluke i jednostavno mu smetaju da vlada kako je zamislio. Kao pragmaticni preduzetnik, Berluskoni je smislio i kako ce da im stvori protivtezu. Zaduzio je svog najblizeg kompanjona da organizuje "kongres" intelektualaca sa desnice, koji ce doneti "Manifest kulture". Receno, ucinjeno.
U Firenci je 15. maja odrzan skup na kojem je vladajuca Berluskonijeva partija Forza Italia donela svoj "Manifest kulture". Skup je vodio i predlog manifesta napisao clan glavnog odbora stranke, senator i europarlamentarac, Marcelo Del'Utri. Protiv njega je u Palermu stavljen u stanje mirovanja sudski proces (optuzen za saradnju sa mafijom), jer ga stiti dvostruki imunitet (domaci i evropski). Doticni je jos poznat i po izjavi u jednom intervjuu: "Da se nismo (on i Berluskoni) bacili u politiku, danas bismo bili u zatvoru kao mafijasi". Upravo takva njegova reputacija sprecila je Berluskonija da mu dodeli neku od drzavnih funkcija. Kao utehu, poverio mu je sada da se brine o kulturi. O kvalifikacijama za taj posao on sam kaze: "Volim knjige, otvorio sam svoju biblioteku za posetu publike, imam jedno pozoriste, jedan kulturni centar i jedan casopis. Moje sudske peripetije privode se kraju. Brane me 24 advokata, pa ja imam vremena koje mogu da posvetim kulturi".
Doskorasnji zamenik ministra za kulturu Vitorio Zgarbi, sasvim sigurno jedini sa ozbiljnim intelektualnim pedigreom u vladi i priznati istoricar umetnosti, koji medju svojim bibliografskim jedinicama ima i jednu o manastirima u Srbiji, istina i enfant terrible, prvi je krenuo da ismejava skup: "Dalje ruke, gospodo levicari. Kultura je nasa stvar (cosa nostra)". Ta igra reci i jos vise Zgarbijevo zestoko suprotstavljanje predlogu zakona da se formira akcionarsko preduzece na koje ce biti preneto kompletno kulturno nasledje Italije, s pravom da ga ono rasprodaje, kako bi se tim novcem eliminisao budzetski deficit, bili su dovoljni da glavacki izleti iz vlade. Uzgred, on je peti clan vlade koji je za godinu i po morao da izleti iz nje.
Smisao spomenutog Manifesta kulture je, kako u njemu pise: "Oslobodjenje od kulturne hegemonije levice, koja je otela vladajucoj vecini ideale slobode". U njemu svasta jos pise, pa i ovo: "Politika je ta koja mora da sluzi kulturi, a ne obrnuto". U diskusijama je ta teza o politici sluskinji "potvrdjena" na sledeci nacin: svestenik Djani Dadjet Boco, "Berluskoni i Forza Italia su cudo koje je providjenje nama poslalo". Francesko Alberoni, sociolog, koji tvrdi da nijedan razuman i sposoban naucnik ne moze da prodre na univerzitet ako nije komunista kaze: "Nikada nisam bio tako slobodan kao kada sam se uclanio u Forza Italia". Glumac Djulio Boseti: "Nisam bio komunista i zato su me smatrali fasistom (i kroz suze dodaje) hvala svima vama, danas kao da sam se ponovo rodio, u slobodi". Zatim je Djankarlo Lener, pisac Berluskonijeve biografije stampane u Rusiji (da bi Putin imao sta da mu pokloni), zavapio kako je sramota da cak ni partijske novine nisu donele prikaz njegove knjige. Gabriela Karluci, nekadasnja show girl sa televizije, a sada poslanica: "Neprijatelj je jos uvek medju nama". Knjizevnica Ticijana Maiolo: "U jednoj TV emisiji sam stolicom pogodila u glavu Marka Travalja (novinara koji je napisao knjigu Smrad novca o Berluskoniju); jesam intelektualka, ali umem i dobro da odalamim". Ovo nabrajanje zavrsili bismo recima ekonomiste Renata Bruneta: "Kako mozemo biti slobodni ako ne oteramo one koji su vec zaposeli sva mesta. Imamo pravo da upravljamo, bez straha. Dodjavola s komunistima". Rezime bi se dao naci u zavrsnoj reci Del'Utrija: "Izmedju misljenja bez akcije i akcije bez misljenja, ja se opredeljujem za ovo drugo".
Valjda je posle ovoga jasno zasto na tom "kongresu kulture" nije bilo nijednog ozbiljnog intelektualca desne provenijencije kao sto su Panebianko, Gali, Dela Lodja, Kardini.... A sto se komunista i levice tice stvari stoje ovako: komunisti na izborima dobijaju glasova priblizno koliko i fasisti - njih je glasacko telo odgurnulo "na smetliste istorije", kako bi oni sami to nekada rekli. Tacno je da su mnogi italijanski intelektualci u razdoblju izmedju 1945. i 1956. godine bivali clanovi KPI, ali je podjednako tacno da je zbog ulaska sovjetskih trupa u Madjarsku vecina njih napustila partiju, a simpatizeri joj definitivno okrenuli ledja. Danas su najveca imena italijanske kulture i filozofije Norberto Bobio, Rozario Romeo, Abanjano, Galaso... kojima se moze zameriti da su, kao i vecina intelektualaca, malo blazi u kritikama prema levici nego prema desnici, ali nikako da su i sami pripadnici levice.
Na "kongresu" su kao uzor citirana imena koja ne idu u prilog zeljenoj konfrontaciji. Einaudi je bio liberal i antifasista, Salvemini laik i socijalista i tako redom. Nekakvu centralnu tacku intelektualnog desnicarskog programa nije bilo lako uociti ni pre pojavljivanja "Manifesta" a jos manje posle njega. Uzgred, preostali italijanski komunisti izdaju list koji se zove Il Manifesto, tako je konfuzija kompletna. Istoricar Kardini, koji vazi za desnicara, objasnjava zasto uprkos pozivu nije prisustvovao skupu. "Imam utisak" - kaze on - "da na desnici postoji verovanje kako je kultura samo onaj cvet na reveru, i to sto boljeg odela, i da jedino takva nije opasna za politiku. Ako se ne pokrene rasprava o odnosima kulture i civilnog drustva, ja nisam zainteresovan. Drugima prepustam da sredjuju svoje odnose sa politicarima". Politolog Saverio Vertone, koga ne guraju u neki od tabora, kaze: "Od neoliberalizma su preuzeli svoju smesnu zastavu i jednoumlje koje ih povezuje. A taj balon, kao i onaj koji su napravili od finansija, pocinje polako da se izduvava".

Milutin Mitrovic

Susedi: Zal za Lekom Dukadjinom «

» Susedi: Dosao Pedi (Esdaun) da stvari sredi

 


© 1996 - 2002 Republika & Yurope - Sva prava zadrzana 
Posaljite nam vas komentar