Dogadjanja

Tragom nasilja u Cacku

Buntovnistvo, ali s kojim razlogom?

Pod naslovom "Buntovnistvo, ali s kojim razlogom?", u organizaciji Info kluba Gradjanskog parlamenta Srbije u Cacku, u subotu 8. avgusta 2002. godine odrzan je razgovor izmedju predstavnika omladinskih organizacija stranaka koalicije koja je pobedila na izborima septembra 2000. Povod za razgovor bio je incident koji se desio na otvaranju izlozbe ratnih fotografija Rona Haviva "Krv i med", kada je u holu Doma kulture pretucen jedan od organizatora izlozbe Ivan Zlatic. Pozivu na razgovor odazvali su se clanovi podmlatka Demokratske stranke, Nove Srbije i Socijaldemokratske partije. Predstavnici DSS nisu se pojavili, kao ni predstavnici DHSS koji su, kako smo kasnije saznali, zbog sabora u Guci bili spreceni da prisustvuju razgovoru. Pre razgovora emitovan je film "Zaseda" Zivojina Pavlovica.
Prvo pitanje postavio je Ivan Cakarevic, predsednik omladine NS, prekidajuci uvodnu rec Ivana Zlatica, koordinatora Info kluba i sekretara OO Socijaldemokratske omladine. Trazio je da mu neko isprica kakva je to izlozba, posto nije bio upoznat sa istom, kakav se to incident zbio u Domu kulture, a i ne poznaje ostale ucesnike razgovora pa je predlozio da se svi predstavimo.
Predstavismo se.
Nakon predstavljanja, Zlatic je ispricao kako je Dom kulture "skinuo" izlozbu i napomenuo da je Igor Ivanovic, mladic koji ga je tukao u Domu kulture, nekoliko dana kasnije u slicnom ulicnom obracunu bacio bombu u centru grada. Posle incidenta u Domu kulture Igora su policajci koji su ga priveli potapsali po ramenu. Ljudi koji garantuju sigurnost u gradu.
Djordje Talovic, predsednik omladine DS (predstavio se obrnutim redom, prvo funkcija pa ime), prokomentarisao je da bi on izlozbu organizovao i najavio drugacije, da je ta "strategija samara", kako on kaze, morala izazvati negativan efekat. Odgovorio sam mu da iznosenje cinjenica nije nikakva strategija. Na kraju je rekao da on izlozbu zapravo ne bi ni postavio jer joj nije vreme. Jelena (isto DS, studira politicke nauke u Nemackoj) rekla je da joj je dosta rata i ubijanja. Njoj nije jasno kako mi ovde (koji ne studiramo politicke nauke u Nemackoj, verovatno) ne umemo da razmisljamo i misli da treba da govorimo o nekim drugim, vaznijim problemima, jer grozote rata i stradanja su nevazne u ovom trenutku. Vladimir Zlatic (SDO) je primetio da smo zbog odlaganja govora o problemima i docekali da nam Karici popuju o kradji u Srbiji.

Sta je sa mladima koji su uvereni da je nacionalizam resenje njihovih ekonomskih problema? Prema Jeleninom misljenju, treba osnovati socijalnu ustanovu koja ce mlade da edukuje u drugom pravcu, da "zdravo razmisljaju". Za to treba para i vremena. Sta uraditi dok se ne stvore uslovi za osnivanje socijalne ustanove? Prema Talovicevom misljenju, nista. Ti momci njega ne zanimaju, nisu njegov problem, oni su samo grupa ekstremista, za razliku od jos uvek neopredeljene i nezainteresovane vecine glasackog tela koju treba okrenuti na svoju stranu. "Grupica" je nas problem, nas ekstremnih levicara, marginalaca, a on, kao predstavnik premijerne stranke, treba da resava velike drzavne probleme. Sitne stranke treba da se obracunavaju sa sitnim ekstremnim grupama. Za grupu koja je napravila incident na izlozbi "Krv i med" se i ne zna ko su. Jednom su skinhed pokret, drugi put su navijaci "Borca", nekad Ravnogorski pokret... Jelena, koja tvrdi da odlicno poznaje prilike u gradu, pita ko su uopste ti ljudi. Djordje ih licno poznaje i nema nikakvih problema sa njima.
Izlozbu, dakle, treba ponovo otvoriti tek kad se otvori socijalna ustanova, a do tada neka svako radi svoj posao. Sta je nas posao? Iz te "apstraktne" price, kako kazu kolege iz DS, prelazimo na realno. Dosli smo do dogovora da se sastanemo u istom sastavu, samo uz prisustvo "izazivaca nereda". Ravnogorski pokret slobode se ogradio od incidenta na izlozbi, i od Igora Ivanovica, pa ne mozemo da ih pozovemo kao organizaciju. Djordje obecava neku mesnu zajednicu kao neutralan prostor za razgovor. Postavlja se pitanje ko ce pozvati drugu stranu. Djordje nema problema sa njima, ali ima problem da ih kontaktira. Kazem da cu ih ja kontaktirati. Sad hoce i Djordje.
U ponedeljak, posle razgovora, Zlatic se video sa Djordjem koji mu je rekao da je kontaktirao jednog od vodja omladine Ravnogorskog pokreta, kako su oni raspolozeni za razgovor i da ce se jos dogovoriti. Sutradan sam razgovarao sa jednim od ravnogoraca. Racunao sam, buduci da je Djordje pricao sa njegovim najboljim prijateljem (i poslodavcem), da je bar obavesten o predlogu. Pitao sam ga da li je on ili neko od njegovih prijatelja zainteresovan da se sastanemo. Kao da prvi put cuje za tako nesto, nije pristao, rekavsi da je njemu bolje da sedi sa svojim "cetnicima" i da govore o svojoj stvari nego sa tamo nekim komunjarama i sektasima.
Razgovor "Buntovnistvo, ali s kojim razlogom?" nije nista promenio u odnosima mladih ljudi u Cacku, ali je mnogo toga razjasnio. Ako mene pitate, zao mi je ovog grada ili bar nekih ljudi u njemu.
Protiv Igora Ivanovica Okruzni sud u Cacku pokrenuo je krivicni postupak. Izlozba "Krv i med" ponovo je otvorena 16. avgusta 2002. u prostorijama Info kluba GPS. Otvaranje je proteklo bez ikakvih incidenata.

Vladimir Tica
Aktivista Info kluba u Cacku, clan OO SDO Cacak

Dogadjanja: Spontana cenzura «

» Dogadjanja: Put ili bespuce


© 1996 - 2002 Republika & Yurope - Sva prava zadrzana 
Posaljite nam vas komentar