Svet i mi

Odgovorni pesimista

Bojan al Pinto-Brki}

Na isteku godine u kojoj se pokazalo da su nadanja nesrazmerna potencijalu Srbije, i u kojoj nijedan od spoljnopoliti~kih planova nije realizovan, bilo bi fer da priznamo da se to nije slu~ajno dogodilo i da je na{e poigravanje sa svetom, koje se obja{njava nerazumevanjem ili odbijanjem da prihvatimo prilike u kojima `ivimo, po~elo da ostavlja ozbiljne posledice koje odgovorni moraju razmatrati. Mo`da smo bili previ{e optimisti~ni, mo`da je kratak flert sa me|unarodnom zajednicom u~inio da zaboravimo sve prepreke, no niko nije o~ekivao da }e Srbija odmah u}i u Evropsku uniju i NATO. Kraj godine doneo je povoljan rasplet za brojne zemlje u tranziciji: one }e uskoro postati delom glavnih integrativnih procesa, kao vrsta priznanja za dugogodi{nje ulaganje u stvaranje stabilnog i demokratskog politi~kog, kulturnog i ekonomskog ambijenta.
Halucinogeno deluju izjave srbijanskih politi~ara da nije stra{no {to nismo primljeni u Savet Evrope, u Partnerstvo za mir, jer }emo sigurno biti primljeni u budu}nosti - garantuju isti oni koji su garantovali da }e svi uslovi biti ispunjeni "na vreme". Kako li }e samo bolno biti otre`njenje u 2003, kad budu shvatili da vreme te~e protiv njih? U jednom momentu, posta}e jasno da priklju~enje nekih susednih zemalja EU, odnosno NATO, bitno menja sliku regiona, da }e vrlo zna~ajni bilateralni sporazumi prestati da va`e, da }e protok ljudi, roba i ideja biti ograni~en, da se iznova pretvaramo u ostrvo, a toliko smo vremena potro{ili pregovaraju}i sa Crnom Gorom kako ne bismo ostali bez mora. Srbijanska je politi~ka elita umislila da mo`e razvijati odnose sa svetom ne potrudiv{i se prethodno da stvori dr`avu. Za{to je dr`ava toliko va`na: zato {to je dr`ava garant po{tovanja me|unarodnog prava i ispunjenja obaveza, zato {to je dr`ava okvir u kojem se politi~ka elita nadme}e za vlast zakonom dozvoljenim sredstvima, u skladu sa nacionalnim interesima.
Jo{ uvek se ose}a `elja me|unarodne zajednice da pomogne Srbiji u izgradnji minimalne dr`ave. Ta pomo} mo`da ponekad nije pravovremena, ni pa`ljivo osmi{ljena, ali je ne treba odbacivati. Naprotiv, treba pomo}i me|unarodnoj zajednici da ona pomogne Srbiji. Alternativa je da sami poku{amo prevazi}i izolaciju u koju tonemo, s minimalnim ili nikakvim {ansama za uspeh.
Vlasti moraju najpre uraditi svoj posao na unutra{njem planu, za koji su dobile mandat od gra|ana, a tek onda }emo se okrenuti va`nim pitanjima spoljne politike, od kojih su neka temeljna i sistemska (ovde nije jasno ko kreira, utvr|uje i vodi spoljnu politiku). Vreme je presudan faktor, jer Evropa i svet ne}e ~ekati dugo da se mi prizovemo pameti.

Sva{talice

Zbivanja: Strategija preobra`aja dru{tva

 


1996 - 2003 Republika & Yurope - Sva prava zadr`ana
Po{aljite nam va{ komentar