Zbivanja

Strategija preobra`aja dru{tva

Iskustvo je jasno: ne mo`e se ekonomija reformisati bez reformisanja politi~kog sistema i njegovih institucija

Zagorka Golubovi}

O~ekivalo se, ili bar to je bila nada sindikata i nevladinih organizacija, da }e posle oktobarskog prevrata biti jasnije kuda ide srbijansko dru{tvo. Ali je do danas odgovor na to pitanje ostao nejasan, jer je vladaju}a koalicija, me|usobno rastrzana, postala nesposobna da projektuje dugoro~nu strategiju. ^ak ni deklarativno nema najave da }e se sada, dve godine posle oktobarskih promena, preduzeti odlu~nije mere da se po~ne sa ra{~i{}avanjem balasta pro{losti koji ko~i dalju transformaciju. Ima se utisak da delimi~ni reformski zahvati u oblasti ekonomije idu potpuno izvan tokova jedne (ne)artikulisane politike, te i sami tako izolovani ostaju sistemski neuklopljeni i, samim tim, daju samo polovi~ne rezultate. Iskustvo je jasno: ne mo`e se ekonomija reformisati bez reformisanja politi~kog sistema i njegovih institucija. Takvi poku{aji su i u ranijoj pro{losti (u vreme titoisti~kih ekonomskih reformi) propali, daju}i samo privid dru{tvenih promena, {to je sistem ~inilo nestabilnim i omogu}ilo razgradnju dr`ave devedesetih godina.

Prelomni zna~aj nove institucije

Socijalno-ekonomski savet se sa te{kom mukom i sa dosta natezanja izme|u Vlade Srbije i sindikata rodio, ali se ~ini da se od te ta~ke nije dalje odmaklo. Konstituisan je kao institucija koja treba da obezbedi tripartitno u~e{}e vlade, sindikata i ostalog dela civilnog dru{tva u kreiranju strategije politi~kog i ekonomskog razvoja u periodu demokratske transformacije dru{tva, pretpostaviv{i da se Srbija najzad ozbiljno okrenula stvaranju strate{ke koncepcije, ~iji nedostatak ve} i gra|ani uvi|aju i kritikuju.
Pretpostavljalo se da }e se ubrzano raditi na dono{enju nekoliko klju~nih zakona, ili na kvalitativnoj izmeni nekih ve} donetih, kao {to su zakon o privatizaciji i zakon o radu, a ~ija je primena ve} do sada pokazala krupne nedostatke, koji izazivaju proteste, pre svega, radnika, jer se zanemaruju njihovi interesi i kr{e osnovna prava, ve} ste~ena, i manje ili vi{e ostvarena u demokratskim zemljama. O~ekivalo se da }e vlast biti osetljivija na brojne {trajkove, koji nisu samo i uvek motivisani pove}anjem zarada, ve} i brigom za sudbinu njihovih preduze}a i radnika u njima, kao i neslaganjem sa bagatelnom rasprodajom firmi, koja daje mogu}nost novope~enim bogata{ima da za male pare steknu polo`aj nove vlasni~ke klase, koja }e, sigurno, jo{ manje imati razumevanja za ugro`ena radni~ka prava. Ali se to nije desilo.
Do sada, osim nekoliko sastanaka Socijalno-ekonomskog saveta, ni{ta se nije dogodilo u smislu preduzimanja neophodnih koraka ka ostvarenju ovih o~ekivanja. Ni Vlada Srbije, ni Skup{tina nisu ozbiljno shvatile zadatke Socijalno-ekonomskog saveta i za{to je on neophodan kao efikasna institucija. A njegov glavni zadatak je dono{enje dugoro~nog socijalnog programa koji bi odredio pravac razvoja svih institucija sistema i mere za{tite od nepo`eljnih promena u procesu tranzicije. Nasuprot tome, politi~ke borbe koje vladaju unutar DOS-a i dve vode}e stranke, DSS i DS, odla`u svako dalje kretanje u pravcu ozdravljenja institucija nasle|enih iz biv{eg re`ima - same Skup{tine, sudstva, policije i svih drugih - koje nose ogroman balast i ne dozvoljavaju da se napravi stvarni diskontinuitet sa re`imom koji je sru{en 5. oktobra, ali koji nije sistemski pora`en.
[ta zna~i monetarna stabilnost u stanju op{te politi~ke nestabilnosti i haosa? [ta mo`e proiza}i u pogledu rekonstrukcije privrede iz promene vlasni~kih odnosa, ako te promene sugeri{u i pogor{anja u sferi ekonomske stabilnosti, usled otpu{tanja velikog broja radnika i nepostoje}ih socijalnih programa, koji imaju funkciju da olak{aju prelaz na tr`i{no privre|ivanje? Kako se mogu uskladiti ekonomski i politi~ki tokovi, ako politi~ke snage, okupirane same sobom, nisu svesne toga da je neophodan dugoro~ni program promene dru{tva, umesto ad hoc mera koje ostaju bez dubljeg efekta na preobra`aj dru{tva? Zar najodgovorniji akteri u Srbiji ne shvataju da je aktuelna borba za vlast kontraproduktivna, jer uni{tava po~etne impulse za neophodne dru{tvene demokratske promene, koje su najavljene 5. oktobra, a u koje su i gra|ani verovali i zato se masovno pokrenuli, ali danas u to sve manje veruju, zbog ~ega je splasla pozitivna energija i poverenje u novu vlast i zbog ~ega se tra`i (u [e{eljevoj demagogiji) neka nova alternativa.
Mo`e li se u takvoj situaciji o~ekivati da }e impuls za nu`ni zaokret do}i od onih politi~kih snaga koje su izgubile ose}anje za realnost (ne shvataju}i i vlastitu mogu}u propast) i za potrebe gra|ana koji su ih doveli na vlast?

Nove snage promena

Sumnjam, i zato smatram da je sada krajnje vreme da se sindikati ujedine i da, pou~eni poukom svojevremenog ujedinjenja DOS-a, postanu relevantna snaga koja }e mo}i da se suprotstavi politi~kim sukobima i da primora one koji imaju mo} da se okrenu realnim problemima dru{tva i promenama institucija, da bi se prevladala sve dublja kriza koja preti da uni{ti sve tekovine oktobarskog prevrata. Umesto da se opredeljuju za ovu ili onu politi~ku struju, sindikati u Srbiji, kao i svuda u svetu, moraju postati jedan od glavnih sto`era u okupljanju svojih ~lanova i gra|anstva u borbi protiv politi~kog rasula i besperspektivnosti.
O~igledno, potrebna je jedna nova snaga, neupletena u politi~ke razmirice i sukobe, koji potiskuju goru}e dugoro~ne i aktuelne dru{tvene probleme, da bi se tranzicija kanalisala u pravcu stvarne, a ne samo fiktivne transformacije celokupnog dru{tvenog sistema. Ali do sada ni sindikati ni brojne nevladine organizacije nisu imali aktivniju ulogu u forsiranju socijalno-ekonomskog programa, rezignirano se povla~e}i pred indolencijom vladaju}ih krugova i orijenti{u}i se, u krajnjoj liniji, na ga{enje po`ara, ili organizuju}i usko-sindikalne {trajka~ke borbe, ili sprovode}i krajnje parcijalne projekte diktirane od strane donatora, bez jasne svesti o tome da takva orijentacija samo ide naruku onim politi~kim snagama kojima je stalo do toga da se ni{ta ne menja i da se `ivot u kohabitaciji sa snagama biv{eg re`ima nastavi u nedogled.
To ne zna~i da se demokratske politi~ke partije, pre svega one socijaldemokratske orijentacije, amnestiraju svake odgovornosti. Naprotiv, one treba da budu promoter rada na izradi programa dru{tvenih promena, budu}i da imaju svoje predstavnike i u Vladi i u Skup{tini, a {to su do sada ~inile mlako i nedovoljno. One bi trebalo da izvuku pouku iz milionskog pokreta masa, na primer, u Italiji protiv Berluskonijeve neoliberalne konzervativne politike, koja ugro`ava normalan `ivot stanovni{tva, i da svojim {to jasnijim programima zainteresuju gra|anstvo da se anga`uje za ostvarenje jednog razumnog projekta. Zao{travanje politi~kih sukoba unutar vladaju}ih politi~kih stranaka radi u korist opozicije, koja njihovu nesposobnost da dru{tvu pru`e perspektivu koristi kao alibi za prikrivanje svoga udela u dosada{njoj katastrofi i za pobolj{anje svoga politi~kog rejtinga, koji je danas znatno vi{i nego neposredno posle oktobarskih promena. U atmosferi permanentne politi~ke borbe iluzorno je pri`eljkivati stabilizaciju dru{tvenog sistema i konsolidaciju njegovih institucija, koje bi morale da odigraju zna~ajniju ulogu u preobra`aju iz autoritarnog u demokratsko dru{tvo.
Treba zvoniti na uzbunu, jer }e usled neodgovornih postupaka sada{nja vlast sve vi{e gubiti kredibilitet i ostavljati prostor za razne konzervativne snage da ga popune, {to stvara neizvesnom sudbinu srbijanskog dru{tva. Da se to ne bi dogodilo i da se ne bismo vratili na ta~ku za koju smo mislili da smo je prevazi{li 5. oktobra, neophodno je u~initi mnogo ve}i napor da nove institucije - a jedna od njih je i Socijalno ekonomski savet - postanu stvarne i delatne, a ne prividne i jalove. Tako }e se ohrabriti gra|ani da mogu o~ekivati, u odre|enom roku, normalizaciju `ivotnih uslova.

Svet i mi: Odgovorni pesimista

Zbivanja: (De)mistifikacija vojne sile

 


1996 - 2003 Republika & Yurope - Sva prava zadr`ana 
Po{aljite nam va{ komentar