Doga|anja

Dr`ava u likvidaciji

Nestaje federacija a nastaje dr`avna zajednica Srbije i Crne Gore

Savezna Republika Jugoslavija je, takore}i, u postupku likvidacije, a Zakonom o sprovo|enju Ustavne povelje treba da se izbegne diskontinuitet i, kako ka`u stru~njaci, pravni vakuum u nastajanju nove dr`avne zajednice Srbije i Crne Gore.
Da li posle osmomese~nog mu~nog traganja za novom zajednicom mo`emo, najzad, da budemo spokojniji u pogledu sudbine nove dr`ave? Pravni formalisti }e odmah, ~ak i sa izvesnim optimizmom, re}i da su sa Poveljom odnosi dve republike dobro formulisani, zna se {ta su ~ije obaveze i odgovornosti u novoj zajedni~koj dr`avi i kakva je pozicija njihovih organa. Ako ba{ ne teramo mak na konac, mo`emo da ka`emo da to za po~etak i jeste ne{to. Mi, me|utim, `ivimo u stalnim i

neo~ekivanim politi~kim kontroverzama, pa nas upravo te okolnosti i gone na izvesnu skepsu. Taman nam na jednoj strani krene nabolje, na drugoj preotmu maha lo{iji tonovi, i tako naizmeni~no. Recimo, uslovno bi moglo da se ka`e da smo do sada imali slabu federaciju, a jake republike - Crna Gora se toliko ve} osamostalila da ve} pet godina fakti~ki i nije u federaciji. Sada smo izlo`eni sasvim suprotnoj opasnosti, da imamo koliko-toliko sre|enu zajedni~ku dr`avu, a institucionalno nesre|ene republike, {to se vidi po neuspelim predsedni~kim izborima i u Srbiji i u Crnoj Gori. I tu se ve} susre}emo sa prvim sumnjama - mo`emo li sa tako nestabilnim ~lanicama da imamo stabilnu zajedni~ku dr`avu?
Sem ovog stvarnog stanja stvari, ni na{a tradicija, sklonosti i mentaliteti nisu nam dobar

saveznik u vaspostavljanju nove dr`ave. Ve}inska Crna Gora, na primer, sva je u nestrpljivom i{~ekivanju da pro|e ovaj trogodi{nji rok do referenduma o samostalnosti; kada su vam planovi i ambicije na jednoj strani pitanje je koliko se mo`e sara|ivati predano i lojalno, pogotovo ako smatrate da su novi dr`avni okviri nametnuti. S druge strane, i u Srbiji su mnogi progutali svoje nezadovoljstvo ovakvom dr`avom - i DSS, i SPS, i SRS, a bogme i dobar deo DOS-a, zdu{no su se sve ovo vreme borili za ja~i savezni centar. [ta vredi {to smo ukinuli postoje}e institucije iz pre`ivele federacije kada u prikrajku ~u~e stara shvatanja koja jedva ~ekaju da vaskrsnu nekada{nje sisteme vlasti. Dokle to ide pokazuje i jasna izjava potpredsednika nove stranke G 17 plus Mla|ana Dinki}a koji je nezadovoljan aran`manom Srbije i Crne Gore jer "savezni nivo nema nikakva ustavna ovla{}enja za sprovo|enje politike u dr`avama ~lanicama. Ta dr`avna zajednica mo`e funkcionisati jedino ako postoje jake li~nosti koje je vode". Opet, dakle, nostalgija za jakom saveznom dr`avom i jakim li~nostima, koje bi, kako ka`e Dinki}, "eventualno mogle svojim delovanjem u hodu da promene neke aran`mane i da to onda postane kako-tako funkcionalno". Sa ovako neiskrenim pregovara~ima, i sa jedne i sa druge strane, posle dr`ave u likvidaciji, mo`emo samo dobiti dr`avu na veresiju koja }e, verovatno, biti u stalnom sklapanju i rasklapanju.
Ruku na srce, sada{nja situacija, ipak, pru`a izazove i za druga~ije promi{ljanje na{ih iskustava. Pre svega, za{to mi druga~ije politi~ki reagujemo i tra`imo puteve mimo ostalog sveta? Drugi su prilikom pravljenja zajedni~ke dr`ave imali mu~no ra|anje, a relativno lako razdvajanje (biv{a ^ehoslova~ka, na primer). Vo|eni varljivim romantizmom, mi smo se lako spajali ve} u tri Jugoslavije, a traumati~no se i krvavo rastajali ba{ zato {to smo bili tvrdoglavi kada se od nas o~ekivalo da budemo tolerantni. Druga Jugoslavija, pre nego {to je u njoj planuo rat, raspadala se godinu i po dana, ova tre}a vi{estruko du`e, jo{ od 1997. ^ini se da je pravi trenutak da dobro preispitamo sopstvene istorijske zablude, da ne bismo i sa novom dr`avom uskoro upali u stare dr`avne agonije.

D. I.

Doga|anja: Pretvaranje

Doga|anja: Neuspeh u prvom poku{aju

 


© 1996 - 2003 Republika & Yurope - Sva prava zadr`ana 
 
Po{aljite nam va{ komentar