Broj 260-261

 

Opste dobro

Novine obicno ne prave svoju bibliografiju; retko to cine i casopisi. Ali, sta je ovde, juce i danas obicno? Normalan zivot svakako nije. U traganju za odgovorima na mnoga pitanja o tome sta se ovde zaista desava neophodno je suocavanje sa slozenim i razlicitim iskustvima.
Rusenjem jednog opakog rezima, u jesen 2000. godine, cini se da je dosao kraj dugom stradanju i otvoren put za uklanjanje ne samo njegovih protagonista, nego i posledica i uzroka tragicnih zbivanja. Uslov za to je, medju ostalima, i razumevanje zbivanja, a ne samo sankcionisanje aktera. A da bismo razumeli ono sto se zbiva, i ono sto ce se zbivati, potreban je uvid u konkretna iskustva razlicitih aktera. Nadamo se da takvu potrebu imaju mnogi nasi saradnici i citaoci, i sama javnost. Republika, pak, ima i svoje razloge da podvuce crtu pod jedno burno razdoblje, da proceni sta je radila i uradila i u cemu bi bio smisao njenog daljeg izlazenja.
Buduci da je Republika u proteklih dvanaest godina i neposredno sudelovala u tim zbivanjima, na njenim stranicama nalazimo relevantna svedocenja o celom razdoblju. Stampani mediji, mada sve inferiorniji spram elektronskih, u nekim stvarima imaju izvesnu prednost – postojaniji su izvor za novinarska i naucna istrazivanja. Takve izvore mozemo smatrati opstim dobrom (res publica), a ne samo autorskim vlasnistvom jednog, ma koliko brojnog, kruga autora. Sticajem okolnosti da su u Republici svoje radove – analiticke i istrazivacke – objavljivali i novinari i naucnici, smatramo da bibliografski prikaz obilne gradje moze biti koristan kako za pouzdanu hroniku i rekonstrukciju minulih dogadjaja, tako i za dalja istrazivanja. Dabome, rec je samo o jednom izvoru podataka, kojem valja dodati druge izvore, medju kojima se nalaze i ostali stampani, a i elektronski mediji. Bez uvidâ u konkretna iskustva i njihovog kritickog razmatranja zbivanja, price o »tranziciji« i preuzimanju »svetskih standarda« izgledaju kao puka retorika i jalovi ritual.
I ranije je Republika povremeno pravila bibliografije za pojedina godista, zahvaljujuci pregnucima saradnika, najpre novinarke Nastasje Radovic, a potom iskusne bibliotekarke Marije Mesner. Povodom desetogodisnjice izlazenja lista, izdat je pregled–mozaik dotadasnjeg sadrzaja. Sada, u trinaestoj godini izlazenja, spremili smo bibliografiju za citavih dvanaest godina. Da bi ona bila pouzdan prikaz svega sto je u proteklih dvanaest godina objavljeno, a time i valjan oslonac za dalja istrazivanja, bilo je potrebno skoro godinu dana priljeznog rada. Za obavljeni posao zahvaljujemo iskusnim bibliotekarkama Radi Sabljakovic, Svetlani Nikolic, Branki Nogic, Ljiljani Stankovic, Mirki Vlajkovic i Ljiljani Prljincevic.
Za pripremu slozene gradje za stampu, zahvalnost dugujemo Nini Popov koja vec godinama predano priprema i oprema nas list za stampu.
Buduci da svega objavljenog ne bi ni bilo bez brojnih i razlicitih autora – novinara, naucnika, likovnih umetnika i prevodilaca – dugujemo im trajnu, iskrenu i toplu zahvalnost.
 

Urednistvo     

 

SADRZAJ

Predgovor
MOC I NEMOC KULTURE
Nebojsa Popov

Prvi deo
REDOVNA IZDANJA
1989. godina
1990. godina
1991. godina
1992. godina
1993. godina
1994. godina
1995. godina
1996. godina
1997. godina
1998. godina
1999. godina
2000. godina

Drugi deo
POSEBNA IZDANJA
Vanredni brojevi
Tematski dodaci
»Grad i gradjanin«
»Glasnik«
»Gostujuca« glasila

Treci deo
KNJIGE
Domaca izdanja
Prevodi

Cetvrti deo
REGISTRI
Predmetni
Autorski


 
 

© 1996 - 2001 Republika & Yurope - Sva prava zadrzana 
Posaljite nam vas komentar