Dogadjanja

Lokalni izbori u Crnoj Gori

Prevaga vladajuceg bloka

Iako su nakon zatvaranja birackih mesta u devetnaest gradova, u kojima su se gradjani opredeljivali ko ce ih sve predstavljati u lokalnim organima vlasti, stranacki prvaci gotovo svi odreda samouvereno izjavljivali kako su zadovoljni rezultatima, nakon zvanicnog objavljivanja rezultata ispostavilo se da svi i nisu podjednako zadovoljni. Naime, uprkos tome sto je vladajuca DPS u odnosu na prethodne parlamentarne izbore ojacala sopstveni rejting za oko tri procenta u deset gradova, skupa sa koalicionom SDP dobila ubedljivu prevagu birackog tela, u nekoliko ostalih morace da pregovara sa liberalima za formiranje gradskih uprava. Glavni opozicioni rival SNP, koji je pao za tri procenta glasova u odnosu na prosle republicke izbore, zajedno sa svojim partnerima u okviru projugoslovenske koalicije, NS i SNS, moci ce da potvrdi vlast na samo tri mesta (u gradovima na severu gde su tradicionalno u vecini) dok ce se u drugim lokalnim skupstinama vratiti u stare, opozicione klupe.
Neki analiticari, koji su ipak "tipovali" na bolju izbornu poziciju projugoslovenskog, te slabljenje vladajuceg bloka zbog usvajanja beogradskog sporazuma o preuredjenju odnosa izmedju Srbije i Crne Gore, smatraju da su Bulatovic (SNP), Bojovic (SNS) i Soc (NS) precenili sopstvenu procenu da je do sporazuma doslo iskljucivo njihovom zaslugom te da ce to sto je Djukanovic izneverio svoje koalicione partnere i pobornike nezavisnosti biti dovoljan argument za deo birackog tela koje je i inace bilo naklonjeno ocuvanju jugoslovenske drzave ali i za pridobijanje razocaranih independista. Osim toga, unutarkoalicione razmirice dovele su do ozbiljnih neslaganja i odluke narodnjaka da cak u deset gradova nastupaju samostalno jer su ih, po recima njihovog lidera Soca, Bulatovic i Bojovic u predizbornoj kampanji gore spoplitali negoli DPS te je, kako kaze, "dobro i da je NS prezivela ove izbore".
Potonji detalj, medjutim, nije beznacajan jer se u Podgorici uveliko kalkulise sa mogucnoscu da, ukoliko liberali vladajucoj stranci ispostave krupnije zahteve ne samo na lokalnim nivoima vlasti nego pre svega za formiranje nove republicke vlade, DPS u narodnjacima pronadje nove saveznike. Ovu kombinaciju ipak valja uzeti s velikom rezervom ne samo stoga sto je i Soc i Djukanovic za sada odlucno odbacuju, nego i zato sto je malo verovatno da bi SDP, kao glavni partner DPS-a, pristao na takav politicki dil.
S druge strane, cinjenica da su DPS i SNP odneli prevagu i u najznacajnijem gradu na ovim izborima, Niksicu (u Podgorici i Herceg Novom odrzani su pre dve godine), pruzila je dodatno samopouzdanje vladajucim partijama. Na osnovu toga pojedini analiticari prognoziraju novi uspon Djukanoviceve koalicije u saradnji sa liberalima za koju procenjuju da ce se na koncu ostvariti (primerice, na Cetinju, gde su pobedili, liberalima treba samo jedan glas DPS ili SDP da bi formirali vladu) i nagli pad koalicije Za Jugoslaviju. Smatraju takodje da se Djukanovic, koji je zalaganjem za beogradski sporazum medju biracima vise dobio no izgubio, moze odluciti i na raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora, uz predsednicke koji na jesen redovno slede. Uostalom, ovakvu mogucnost je, nakon okoncanih izbora, nagovestio i politicki lider liberala Miodrag Zivkovic koji je rekao da bi se Djukanovicu isplatilo da poveze prevremene parlamentarne i predsednicke izbore jer bi na energiji biraca, posebno onih koji su podrzali beogradski sporazum, mogao ubrati i licne i partijske poene.
U svakom slucaju, bilo koja od pomenutih procena i predvidjanja bice potvrdjeni ili opovrgnuti narednim potezima i vlasti i opozicije u Crnoj Gori kojoj ocito predstoji dinamicno i vruce politicko leto.

Vojislava Vignjevic

Dogadjanja: Ziva »mrtva ruka« «

» Dogadjanja: Decenije za standardizaciju romskog jezika

 


© 1996 - 2002 Republika & Yurope - Sva prava zadrzana 
Posaljite nam vas komentar