Dogadjanja

Haski i srpski apsurdi

Alisa i mi.
Jos uvek zivimo u zemlji cuda.
Ili je mozda kriv taj treci milenijum koji je, gle cuda, preterao s demokratijom. (Hm, da to nije oksimoron, preterati s demokratijom?)...
Da li je preterivanje sa demokratijom to kada se mnogo vise obzira pokazuje prema zlocincu nego prema zrtvi?
Sta hocu da kazem: ako covek za koga se vise nego osnovano sumnja da je prouzrokovao smrt hiljada, desetina hiljada, prognao na stotine hiljada ljudi, i jos mnogo veci broj, na milione, unesrecio, obogaljio, istraumirao, osiromasio, i sta sve ne, dakle ako se takav covek, dok mu traje sudjenje, razboli - ma to nije cak ni bolest, ako mu malo skoci pritisak (od prevelikog naprezanja, je l' te, jer nece da uzme advokata) onda njega leci citav konzilijum lekara, ukljucujuci njegovog licnog lekara koji je avionom doveden iz Beograda. (A u isto vreme, te njegove zrtve se dovode u sudnicu, da se suoce sa njim i ispricaju svoje tragicne price, te da bi ih onda on, bez trunke stida, samilosti ili kajanja - bahato, cinicno, arogantno kako samo on to ume - isledjivao i po drugi put ucinio zrtvama. I niko u belom svetu to ne primecuje, taj apsurd, jer, boze moj, mi smo civilizovani, ovo je 21. vek!)
Sta mislite, o kome je rec?
Dobro, lako je pogoditi, o Slobodanu Milosevicu, naravno.
Da li je on imao milioniti deo obzira prema svojim zrtvama, ma ne zrtvama, prema sunarodnicima, saradnicima, prijateljima, kumovima cak, onoliko koliko omrazena medjunarodna zajednica ima obzira prema njemu?
Dobro, reci ce neko zakeralo, ali on je bio predsednik drzave. On je izuzetak, a ne pravilo.
Ne bih rekla.
A sta mislite o slucaju Zigic, obogati se covek u zatvoru Seveningen.
Dosao go i bos, pas nije imao za sta da ga ujede, a sada ima skoro 200 hiljada evra, nekretnine, biznise, tri automobila, sta li ce mu... samo u zatvoru, u protekle cetiri godine, to potrosilo 66 hiljada maraka... na kafu, pivce, cips, sta li drze u toj zatvorskoj kantini...
Dakle, Zoran Zigic, taksista, optuzen je - sad vec i osudjen, zalbeni postupak je u toku, sto je dolazio kao civil (snimi, nije bio ni strazar ni nista) u logore Omarska i Keraterm (za neznalice iz geografije BiH, pa RS) da bi se izivljavao nad ljudima. Zver. Seksualno i sadisticki zlostavljao zatvorenike, nekoliko ih umrlo tokom i od tretmana. Medju petoricom suoptuzenih dobio najvisu kaznu: 25 godina zatvora.
I evo ti demokratije na delu: dobio od Tribunala pare da uzme 10 - i slovima, deset, advokata i istrazitelja, koji su sa njim, u zahvalnost za tezgu, podelili svoje (za nase prilike astronomske) honorare. Naravno, bilo je tu i naduvavanja racuna, al' to je nama, je l' te, iz ovih krajeva, uobicajeno. Posto je vise godina proveo u pritvoru, a covek je nevin dok se ne proglasi krivim, pa je taj pritvor kao nas hotel sa **, u njemu ima soba za bracne posete. Da se bude u njoj bez nadzora, onako intimno, po ceo dan. I posto su ostali optuzeni uglavnom vremesni, soba uglavnom prazna, pa je Zoki koristio u svakoj prilici - odnosno svakodnevno. Sa verenicom, kojom se i ozenio (Milosevic kum) u zatvoru, i dobio dete! Pa onda dobio jos parica od vlade Republike Srpske, pa, snimi, Srpske pravoslavne crkve (eto, kako je humana nasa crkva - samo zlobnici mogu da pricaju kako je onomad u Zemunu decu ometenu u razvoju htela da izbaci iz svojih prostorija, pa je u tome sprecio samo povik javnosti) pa i rodjene zene, koja je prilozila 6000 evra na njegov bankarski konto. Zoran Zigic je bogat i srecan covek i kada je osudjen, o Tribunalu je imao da kaze samo najlepse. Kamo srece da su njegove zrtve imale bar deseti deo njegove srece. Ma samo da su zive, sta ce im veca sreca...
Jos jedan faktic: Zigiceva odbrana je do sada kostala Haski tribunal milion i po dolara!
A, pa reci ce opet neko, pa to je takodje aberacija, abnormalnost, to je jedna od onih prica sto idu u novine... nije tako uvek i svaki put...
Cuj, nije. A Momcilo Gruban, buckasti anonimus iz Bosne optuzen za zlostavljanje i silovanje u logoru Omarska? Doduse, on je to radio kao profesionalac, za platu, po duznosti, patriotski, kao sef smene strazara, ne kao amater Zigic. Krio se Bucko u Srbiji dok mu nije doakalo, pa se onda, poslednji dan, "dobrovoljno" predao.
I, sad? Sada je savezni ministar pravosudja g. Savo Markovic licno isao u Hag da dâ garancije za g. M. Grubana (inace drzavljanina BiH, ali ko sitnicari) da bi decko cekao sudjenje kod kuce - ma ne kod njegove kuce, kod nase kuce, tu, u Srbiji. Ko je platio put ministra - mi, poreski obveznici; ko ce platiti troskove g. Grubana sefa smene strazara u Omarskoj, optuzenog za silovanje i zlostavljanje, dok je u Srbiji, pa opet mi, a ko bi drugi. I nije nas ministar ni pitao, zna on da bismo se slozili. Kladim se da ce Bucku neki nasi humanisti/patrioti dati i dzebanu i stan. Mozda i Crkva opet pripomogne.
A da mi opet ne bi neko rekao da je to izuzetak, kazite mi, a gde su nam Mladic, a Karadzic, a Sljivancanin, a svi oni znani i neznani junaci i vitezovi koji su se ogresili o neke tamo belosvetske i antisrpske humanitarne zakone, pa sada nikom ponikose?
Mozda cemo jednog dana, kada (i ako) izadjemo iz Alisine zemlje cuda i prestanemo da hodamo naglavacke, i prema zrtvama pokazati malo obzira. Za pocetak, verujem da bi bile zahvalne za malo empatije (samilosti) i malo kajanja.

Vera Rankovic

Dogadjanja: Panem et circenses «

» Dogadjanja: Ritualan ili delotvoran otpor

 


© 1996 - 2002 Republika & Yurope - Sva prava zadrzana 
Posaljite nam vas komentar