Doga|anja

Badnjaci mr`njom uga{eni

Sve je to bilo neo~ekivano i imalo je sve odlike incidenta. Svi znamo - znaju to i u Crkvi - da ni jedno ni drugo nije ta~no. Agresivna grupa "nikolajevaca" spre~ila je vernike Anglikanske crkve - me|u kojima je bio i ambasador Engleske - da proslave Bo`i} u patrijar{ijskoj kapeli. One Crkve koja decenijama nama pravoslavnima ustupa svoje hramove - i u Engleskoj i {irom sveta. Izbio je skandal me|unarodnih razmera a to su "paracrkvene formacije" i pri`eljkivale. Uvrede upu}ene i samom patrijarhu srpskom i slogani nisu ni{ta ni novo ni nepoznato. Pojava je odavno tu a uzroci su uistinu duboki - mi se pravoslavni - glasi drevna zabluda koja je nespojiva s u~enjem Crkve - navodno "molimo za sve ali ne sa svima". I u sve~anom trenutku kada do~ekujemo nebeskoga Gosta utuljeni su badnjaci mira jezikom mr`nje i zla, nije se ~ula ona re~ koja hiljadama godina zvu~i me|u narodima semitskoga kruga {olom-selam-mir Bo`ji jer iz bedra smo jednog znanog oca Avraama-Ibrahima-Abrahama. Taj mir dajemo svima i od svih ga o~ekujemo uz pru`enu ruku. I nisu svi pravoslavni fundamentalisti sami niti bi opstali bez "intelektualne" logistike nekih vladika pa i zvani~nika SANU koji ih instrumentalizuju i otvoreno harangiraju. Oni plivaju na talasu ponovo razbu|enog populizma i agresivnog nacionalizma.
Saop{tenja i ograde - ovoga puta je ~ak i g. Ko{tunica, koji je ipak bio obave{ten - ne}e re{iti ni{ta.
Jo{ manje }e pomo}i hap{enja i proganjanja tih mladih ljudi ili zabrana njihovih organizacija. Ako se SPC ne oglasi i ne precizira jasno svoje u~enje, ako se ne ogradi od nekih jeresi famoznog vladike Nikolaja, ~ekaju nas jo{ dramati~niji "incidenti". Nemio doga|aj je prozvao ne samo srpsku hri{}ansku javnost, no javnost u celini, ali za sada ni{ta ne govori da }e tako i biti jer pritisnuta novim i opakim bezumljem javnost jo{ uvek }uti o pravoj prirodi ove pojave. Ako se neko oglasi ka`e mu se - i ta se besmislica ponavlja - da "napada Crkvu". Najpre bi trebalo da se oglase gra|ani vernici jer oni su pred patrijar{ijskim dvorom na najgrublji na~in uvre|eni i poni`eni, ali i oni }ute u strahu od delova jerarhije koji su pup~anom vrpcom vezani za svrgnutog diktatora Milo{evi}a.
]utanje je jedna vrsta sau~esni{tva - slu{amo iz jevan|elja - na {ta nas opominje i tu`no lice nebeskoga Gosta koji je ve~ni saputnik ljudske nade.

Mirko \or|evi}

Doga|anja: Tranzicija u lokalu

Svakida{njica: O odlasku i povratku, definicija pojma

 


© 1996 - 2003 Republika & Yurope - Sva prava zadr`ana 
 
Po{aljite nam va{ komentar